Conducătorii României de la A. I. Cuza încoace

Odată cu evenimentul din 1859, când Alexandru Ioan Cuza a devenit primul domn al Principatelor Române Unite, românii au dobândit o perspectivă unitară si promitatoare, sub stindardul unei matrice unice, care le reprezenta identitatea proprie.

Deși suntem învățați multe lucruri la istorie, în special despre țările străine, nu învățăm prea multe despre propria istorie.

Iar acesta este un lucru extrem de important, pentru că istoria tinde să se repete, iar noi, românii, am făcut numeroase greșeli de-a lungul vremii în ceea ce privește alegerea unui șef de stat. Suntem precum în fabula cu ursul păcălit de vulpe.

Odată cu evenimentul din 1859, când Alexandru Ioan Cuza a devenit primul domn al Principatelor Române Unite, românii au dobândit o perspectivă unitară si promitatoare, sub stindardul unei matrice unice, care le reprezenta identitatea proprie.

De atunci și până în prezent, pe la cârma României au trecut multe nume, mai mult sau mai puțin cunoscute ce au încercat să facă din România un stat mai puternic, reușind sau nu, în funcție de implicarea și corectitudinea pe care au arătat-o față de popor.

  • Alexandru Ioan Cuza (n. 20 martie 1820 – d. 15 mai 1873) – a fost domnitor în perioada 24 ianuarie 1859 – 11 februarie 1866. Domnitorul Principatelor Române Unite/ Domnitorul României începând cu ianuarie 1862.
  • Locotenență Domnească formată din Lascăr Catargiu, Nicolae Golescu, Nicolae Haralambie, în perioada 11 februarie 1866 – 10 mai 1866.
  • Carol I (n. 20 aprilie 1839 – d. 10 octombrie 1914). În perioada 10 mai 1866 – 10 mai 1881 a fost Domnitorul României, iar din 10 mai 1881 a fost Regele României până pe 10 octombrie 1914.
  • Ferdinand I (n. 24 august 1865 – d. 20 iulie 1927). A fost Regele României în perioada 10 octombrie 1914 – 20 iulie 1927.
  • Mihai I (sub conducerea Regenței) – în perioada 20 iulie 1927 – 9 octombrie 1929 s-au aflat la conducere Prințul Nicolae, Patriarhul Miron Cristea și Gheorghe Buzdugan, Președintele Înaltei Curți de Casație și Justiție. În perioada 9 octombrie 1929 – 8 iunie 1930 a funcționat aceeași Regență, schimbându-se Președintele Înaltei Curți de Casație și Justiție, fiind înlocuit cu Constantin Sărățeanu.
  • Carol al II-lea (n. 15 octombrie 1893 – d. 4 aprilie 1953) a fost Regele României în period 8 iunie 1930 – 6 septembrie 1940.
  • Mihai I (n. 25 octombrie 1921 – d. 5 decembrie 2017) a fost Regele României în perioada 6 septembrie 1940 – 30 decembrie 1947)
  • Constantin Ion Parhon (n. 15 octombrie 1874 – d. 9 august 1969) a fost  Președintele Prezidiului Marii Adunări Naționale în perioada 30 decembrie 1947 – 12 iunie 1952).
  • Petru Groza ( n.7 decembrie 1884 – d. 7 ianuarie 1952). A fost Președintele Prezidiului Marii Adunări Naționale în perioada 12 iunie 1952 – 7 ianuarie 1958.
  • Ion Gheorghe Maurer ( n. 23 septembrie 1902 – d. 8 februarie 2000). A fost Președintele Prezidiului Marii Adunări Naționale în perioada 11 ianuarie 1958 – 21 martie 1961.
  • Gheorghe Gheorghiu – Dej (n. 8 august 1901 – d. 19 martie 1965). A fost Președintele Consiliului de Stat  în perioada 21 martie 1961 – 19 martie 1965.
  • Chivu Stoica ( n. 8 august 1908 – d.16 februarie 1975) a fost Președintele Consiliului de Stat  în perioada 24 martie 1965 – 9 decembrie 1967.
  • Nicolae Ceaușescu ( n. 26 ianuarie 1918 – d. 25 decembrie 1989) a fost Președintele Consiliului de Stat, apoi Președintele Republicii Socialiste România în perioada 9 decembrie 1967 – 22 decembrie 1989.
  • Ion Iliescu (n. 3 martie 1930)  a fost la cârma României din 22 decembrie 1989 și până în 17 noiembrie 1996.
  • Emil Constantinescu ( n. 19 noiembrie 1939) a fost Președintele României în perioada 17 noiembrie 1996 – 10 decembrie 2000.
  • Ion Iliescu (n. 3 martie 1930)  se întoarce la cârma României pe 10 decembrie 2000 și rămâne până în 21 decembrie 2004.
  • Traian Băsescu (n. 4 noiembrie 1951) a fost Președintele României în perioada 21 decembrie  2004 – 21 decembrie 2014, fiind suspendat de 2 ori și înlocuit, pe rând, de către Nicolae Văcăroiu și Crin Antonescu.
  • Klaus Iohannis ( n. 13 iunie 1959) este Președintele României din 21 decembrie 2014.

Report

Articol publicat de Identitatea Românească

Ține aprinsă flacăra identității românești în lume!

Ce părere ai despre această postare?

25 points
Upvote Downvote